Technovation Challenge her yıl San Francisco’da düzenlenen uluslararası bir uygulama geliştirme yarışmasıdır. Yarışmanın amacı ilköğretim, lise ve üniversite düzeyindeki kız öğrencileri kodlamaya yöneltmek, program yazmanın sadece erkek işi olmadığını göstermek bunun yanında yerel sorunlara çözüm olabilecek uygulamalar geliştirmektir.

28 ülkeden yaklaşık 3000 kadının katıldığı bu yarışmada ilk 10’a kalan gruplar Silikon Vadisi’nde uygulamalarını kamuoyuna daha iyi tanıtabilmek için sunum yapma şansına sahip olmaktadır. Ayrıca birinci olan gruba, uygulamalarını daha iyi geliştirebilmeleri ve sorunlara kalıcı çözümler sunabilmeleri için 10.000$ ödül verilmektedir.

Bu yarışmaya katılmamızın asıl sebebi, toplumsal hayatımızda kangren haline gelmiş sorunlara teknolojiyi kullanarak uygulanabilir çözümler bulmak ve bu sorunlara çözümler bulurken öğrencilerimizin sosyal farkındalığını artırmak, girişimci ruhlarını ortaya çıkarmak. Her biri farklı yeteneklere sahip üç kız öğrencimiz de 12 hafta boyunca okuldan sonra arta kalan zamanlarında birçok şeyden fedakarlık yaparak bu projeye eksiksiz bir şekilde katılıp geleceğe ilham vermeye çalıştılar.

Bu zorlu geçen 12 haftanın sonunda öğrencilerimizin ortaya çıkardığı proje ülkemizde zaman zaman büyük sıkıntılara neden olan “kadına şiddet” konusunda çözümler sunmaktadır. Çünkü “kadına şiddet” konusu gerçekten de alınan tedbirlere rağmen birçok kadının yaşadığı ortak bir sorun. Öğrencilerimizin bu konuda tasarladıkları uygulama “kadına şiddet”in çözümü konusunda pratik çözümler sunmaktadır.

Proje konusu belirlendikten sonra uygulamanın ekranları ve seçenekleri teker teker tasarlanıp kodlama kısmına geçildi. Kodlama kısmında öğrencilerimiz tam bir profesyonel gibi çalışıp işin hakkını verip ortaya mükemmel bir proje çıkardılar. Gerek iş planı yaparken gerek sunumun hazırlanması konusunda her şeyin mükemmel olması için titizlikle çalıştılar. Şu an itibariyle proje yönetimi tarafından bizden istenen tüm sorumlulukları yerine getirip gereken tüm dosyaları Amerika’ya göndermiş bulunmaktayız.

Şu an öğrencilerimiz ve bizler yarışmanın sonucunu heyecanla beklemekteyiz. Fakat sonuç ne olursa olsun bu süreçte öğrencilerimizin edindiği tecrübeler ve sahip oldukları farkındalık bizi gelecekte yapacağımız projeler adına heyecanlandırıyor. Bu süreçte bize destek olan herkese çok teşekkür ederiz.

Uygulama açıklaması

Güvenliğiniz artık emin ellerde... Sizin! Spark ile insanların yürümeye korkacakları en karanlık ara sokakların bile artık güvenli gelmesini sağlayacağız. Daha önce takip edildiğinizi hissedip korktuğunuz oldu mu? Bundan sonra korkmanıza gerek yok çünkü kurtarıcınız kendiniz olacaksınız.

Spark kullanıcıların kendilerine yakın olan 3 kişinin numarasını acil durum numarası olarak eklemesine, sahte polis sireni çalmasına, rahatsız oldukları kişilerin ya da çevrenin fotoğrafını çekmesine ve fotoğraf ile konumlarını ekledikleri acil durum numaralarına göndermesine ve Google Haritalar aracılığı ile en yakın yardımı bulmasına olanak sağlar.

Bir çok probleminiz olabilir fakat taciz ve istismar artık probleminiz olmayacak!